A japán teaceremónia egy pontosan „megírt” forgatókönyv szerint történik.
Ne feledjük, hogy a zen buddhizmus szoros kapcsolatban áll a teával, hiszen egy ZEN rituáléból alakult ki.
Nézzük meg a hagyományos japán teaszertartás külső és belső elemeit.
A teaházat, amit kifejezetten erre a célra építenek, japánul „szuki-ja”-nak hívják. Szen-no Rikjú nyomán ezek a házikók egyszerűek, egyáltalán nem akarnak hivalkodni,
A szuki-ja a képzelet háza és egyszerűsége, tisztasága a zen kolostorok versengésének eredménye. A zen kolostor más, mint a buddhista szekták építményei, mivel kizárólag a zen szerzetesek lakhelyéül szolgál, így nem az áhítat és a zarándoklat színtere, hanem olyan terem, ahol a zen tanítványok összegyűlnek meditálni.
Európaiként nem is tudunk olyan eseményt, összejövetelt, rendezvényt említeni, aminek olyan „kőbe vésett” szabályai lennének, mint a teázásnak Japánban.
Ezen az úton a vendég lélekben már felkészül a szertartás élményére.
Belépve a teaházba, a várószobába jutnak a vendégek (yoritsuki), ahol a víz forralására alkalmas kályha és egy kis falfülke (Tokonoma) található.
A helyiségben félhomály honol.
Először néhány falatot (kaiseki), kicsit később pedig kis édességet fogyasztanak.
A házigazda számára ezek a teaszertartások a legjobb lehetőséget adják arra, hogy a legtökéletesebb módon kiszolgálja vendégeit.
Gongszó (5 vagy 7) jelzi, hogy a vendégek visszatérhetnek.
Az eddigi félhomályt a szobában üde világosság váltotta fel, a korábban megcsodált tekercsfestmény helyét egy váza friss virág foglalja el. A vendégek ezeket is megcsodálják, majd a ceremónia elkezdődhet.
A házigazda előre meghatározott mozdulatokkal eltörli, leöblíti a merőkanalat, a csészét, illetve a bambuszecsetet, majd vendégenként 3 kanálnyi porrá zúzott zöld teát (Matcha vagy Macsa) tesz a csészébe, és a bambuszecsettel addig kevergeti, míg homogén, sűrű, habos folyadékká válik.
Az első vendég bal kezébe fogja a csészét, jobbal segíti, hogy biztosan álljon, meghajol a többiek felé, majd belekortyol a teába. Megdicséri az ízét, majd iszik még néhány kortyot. Mielőtt továbbadná a következő vendégnek, a hozott teaszalvétával megtörli ahol ivott. Miután minden vendég ivott a teából, visszakerül az első vendéghez, aki átnyújtja a házigazdának.
Az usucha ceremónia csupán néhány dologban tér el az előbb leírtaktól.
Különbözik a koicha-tól, hogy a tealevelek 3-15 éves teacserjéből származnak.
A teacsészék némiképp kisebbek, és minden vendégnek külön csészében készül a tea, ami 2- 2,5 kanál teát tartalmaz. Az elkészített teát mindenkinek ki kell innia, és a jobb keze ujjaival törli meg a csészét, majd az ujjait a teaszalvétával.
A ceremónia végén a házigazda kiviszi az edényeket, majd meghajlással jelzi vendégei felé, hogy a szertartás véget ért.
A vendégek érkezése óta 3-5 óra telt el…
Mint mindig most is egy idézettel (most nem egy történettel) zárjuk írásunkat.
„Ha egy teaeszközt a kezedbe veszel, úgy emeld fel, mintha pehely volna, de tedd le úgy, mintha súlyos volna.” (Rikjú –Rikyu-)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: